Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başbuğıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtadat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri uzmanı başüstüne. Uzmanlık sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Meyan şarki Beceri Üniversitesi Mütevelli Heyet Mebdekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Kurulu’nun ilk reis beyı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde mürtefiöğretimde okullaşma oranında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet başladı. Ilmî yayınlarda da önemlice artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Keyif Örgütü’nün organizasyonunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Keyif Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç çağ, Patronaj Kuruluna da dü çağ başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis bey ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sağlık bilimleri vadiında çok skorda ilmî makalesi, mecelle fasılü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok dobra derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Türe ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden biröte devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mürtefi nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve dayanıklı çok millî organizasyon Doğramacı’evet en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Ulus Meclisi kendisine Mevki Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 salname dirimı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu yardımlarla sağlık, eğitim ve fen ciğerin yarattığı kurumlarla hep yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir