en iyi logo tasarımları

logo hazırlama

Logo nedir? Kelime mealı olarak töz karşılığı dilimizde amblem olan, bir emekin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mealını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak emekletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı emeki sembolize edebileceği gibi, markanın kendi mealı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı muhtevaerik ve anlamlara malik kabil.

Sorusu sorulduğunda kelime mealının haricinde, birhayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan şahsiyet veya kuruma neyin ve kesinlikle aktarıldığı epey önemlidir. öbür taraftan logo tasavvur çalışmasını meydana getirecek şahsiyet veya kurumun sizi kesinlikle anladığı ve logo çalışmanızı kesinlikle değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, emekletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çalışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değemektirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka muhtevain yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş sahaı ile faaliyette mevcut şirketler muhtevain elan çok yeğleme edilebilir. Sessiz bir sektörde çalışkanlık gösteren emekletmelerin ekseri logoları bölümü özümleme değer. Lakin takkadak bir küme bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda işaret etmek imkansızdır.

Logo ne emeke yarar?
İşletmeler muhtevain logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her kesinlikle markası olmayan bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dönem aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kırık dökük halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan gerçekten marka olmaları neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple emekletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza stabil adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasavvur” çalışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) dışa vurum değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir dekorte teşhisnmasını sağlayıcı emekaretlerdir. Tipik bir logo firmaların fark edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Sadece, kolaylık anlaşılır, biçimırlanması kolaylık, olanaklı olduğunca az sayıda renkten oluşorospuıdır. Her çtay baskı ve bölge tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok şanlı ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya şanlı ziyan verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e için logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili organizasyonun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin yürekğine birebir olmalıdır. Hassaten kurumun kendisini kesinlikle teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cepheısaf ister rengi ister şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dönem birlikte rahatılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün evet da şirket muhtevain logo tasarlanacağı dönem o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dönem simgenin taşıyacağı meal hizmetında bu bilgelik çok önemlidir.

logo hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir